Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Krótka historia ciągników rolniczych Claas, Zetor, Ursus

2019-10-17
Krótka historia ciągników rolniczych Claas, Zetor, Ursus
Uprawa roślin i roli to fundament naszej cywilizacji, który budujemy i doskonalimy już od czasów neolitu. To właśnie rolnictwo zatrzymało nieustanne migracje ludności i zapoczątkowało osiadły tryb życia, który doprowadził nas do tego, co znamy dzisiaj. Na przestrzeni tysięcy lat człowiek rozwijał narzędzia i metody pracy z ziemią, a ta odwdzięczała się plonami, które napędzały rozwój i prowadziły nas do kolejnych odkryć i rewolucji przemysłowych.

Dziś przygotowaliśmy dla Was materiał o historii jednego z najważniejszych wynalazków w świecie uprawy roli - ciągniku oraz trzech marek, które w dużym stopniu ukształtowały to, jak świat traktorów dzisiaj wygląda. Zapraszamy!


Krótka historia ciągników rolniczych Claas


Na pierwszy ogień zajmiemy się omówieniem historii niemieckiego producenta maszyn rolniczych, którego początki sięgają pierwszej połowy XX w. Wszystko zaczęło się w Clarholz, niewielkim mieście na północnym zachodzie Niemiec, gdzie w 1913 roku August Claas zakłada przedsiębiorstwo, mające stać się jednym z największych graczy na współczesnym rynku maszyn rolniczych.

W 1919 roku firma przenosi się do Harsewinkel, gdzie do dziś urzęduje za pośrednictwem siedziby głównej. Choć pierwsze patenty firmy wiązały się z rozwiązaniami do skutecznego wiązania słomy, to już w 1930 roku zaprezentowała ona swoje pierwsze kombajny, które szybko stały się głównym produktem marki.


ciągniki claas


Tuż po drugiej wojnie Claas wprowadziło na rynek pierwsze kombajny z napędem własnym, ale na pierwsze ciągniki spod szyldu tej marki, musieliśmy poczekać, aż do końca XX w. To wtedy, w 1993 roku zaprezentowano CLAAS XERION 2000, łączący w sobie cechy rolniczego pojazdu systemowego, z wydajnością ciągnika z prawdziwego zdarzenia.

Prawdziwy boom w tej gałęzi maszyn nastąpił jednak dopiero w roku 2003, kiedy to po nabyciu większości udziałów w Renault Agriculture na stałe wprowadziła ciągniki do palety swoich produktów. Już rok później na rynku pojawia się XERION 3300 i odnosi ogromny sukces, prowadzący do rozwoju linii i produkcji kolejnych świetnych ciągników, aż do CLAAS AXION 800 zaprezentowanego w 2013.

Jesteś właścicielem ciągnika Claas? Zobacz naszą ofertę szyb do ciągników Claas.


Krótka historia ciągników Zetor


Kolejnym z innowatorów świata maszyn rolniczych, którego historię chcemy przybliżyć jest czeski Zetor. W przeciwieństwie do niemieckiego Claas, Zetor swoją przygodę z produkcją maszyn do upraw, rozpoczął właśnie od ciągników.

Pierwszy z nich, “Zetor 25” zaprezentowano w 1946 roku i to on stał się kamieniem węgielnym pod dalszy rozwój serii, o tej nazwie. Niespełna 20 lat później, w 1964 roku Zetor otwiera się na współpracę z Polską, dostarczając nam dokumentacji ciągnika UR 1, który zapoczątkowuje produkcję C-4011 w Zakładach Mechanicznych Ursus. Rozwój Zetora prowadzi do ekspansji na rynek Indyjski, gdzie od 1972 roku rozpoczyna się produkcja ciągników UR1. Zaledwie 8 lat później, wysoka jakość Zetora prowadzi markę do podboju rynku norweskiego, gdzie szybko stał się on numerem 2 pod względem sprzedaży.


traktory zetor


Na początku lat 90’ Zetor podejmuje współpracę z marką John Deere, która owocuje znacznym poprawieniem logistyki i łańcucha dostawy części zamiennych, co z kolei pozwoliło Zetorowi otworzyć się na kolejny rynek - Amerykę łacińską i podpisania umowy brazylijskim przedsiębiorstwem Agrale. Choć dziś, Zetor nie produkuje już tyle maszyn, co kiedyś (2007- ok. 7 tys. szt. ; 2014- ok. 4600 szt.) to ich jakość nadal zachwyca i pozostaje wzorem do naśladowania.

Traktor Zetor pomaga Ci w codziennej pracy? Zatem przejrzyj naszą ofertę szyb ciągnikowych Zetor.


Krótka historia ciągników Ursus


Ostatnią marką, której historię chcielibyśmy przybliżyć jest polski Ursus. Jego historia sięga 1893 roku, kiedy to powstało Towarzystwo Udziałowe Specyalnej Fabryki Armatur, które do wybuchu II Wojny Światowej zajmowało się dostarczaniem rozwiązań do przemysłu cukrowniczego, spożywczego i gorzelniczego. Niemniej, dzięki podjęciu decyzji o rozszerzeniu produkcji o silniki spalinowe w 1902 roku, przedsiębiorstwo doczekało się zmiany lokalizacji oraz transformacji w Fabrykę Silników i Traktorów „Ursus”, a następnie w 1923 r. zmiany nazwy na ‘Zakłady Mechaniczne „Ursus” Spółka Akcyjna’.

Przez cały ten czas, oprócz armatury do przemysłu spożywczego, Ursus rozwijał swoje silniki spalinowe, a od 1923 roku produkował już seryjnie ‘ciągówki’, czyli pierwsze polskie ciągniki. W późniejszych latach Ursus zaangażował się w produkcję rozwiązań militarnych, wśród których znaleźć możemy np. samochody pancerne czy nawet czołgi. W czasie wojny fabryki Ursusa zostały przez Niemców przekształcone w zakłady produkcyjno-remontowe czołgów i pomp lotniczych, a następnie ograbione ze sprzętu, który przewieziono m.in. do Wrocławia i Oławy.

Dopiero w 1946 r. do Czechowickich zakładów powróciła produkcja ciągników rolniczych. 11 lat później zaprezentowano 1957 r. prototyp ciągnika Ursus C-325, który szybko stał się hitem, po tym jak wszedł do produkcji masowej w 1960 roku. To on zapoczątkował dalszą linię ciągników lekkich.


traktory ursus


Kolejnym dużym krokiem w historii marki było wcześniej wspomniane połączenie sił z Czechosłowackim Zetorem i produkcja na terenie Polski Zetora 4011. Współpraca z czechosłowackimi konstruktorami zrodziła w 1969 roku Ursusa C-385 - pierwszego polskiego ciągnika ciężkiego.  

Dalsze losy Ursusa to pasmo sukcesów, które doprowadziło w 1983 r. do osiągnięcia produkcji na poziomie 50 tys. ciągników rocznie i dotarcia ze swoimi maszynami do ponad 50 krajów. Duże zmiany w strukturze ZPC „Ursus” S.A i dywersyfikacja pracy na podmioty w 9 polskich miastach nie przebiegła tak gładko, jak zakładano, przez co w późniejszych latach kilka z placówek poddano zamknięciu.

Od 2010 roku Ursus występuje pod nowym logotypem, a od 2011 łączy siły z polską spółką POL-MOT Warfama SA, co doprowadziło do dużego rozwoju, przeniesienia produkcji do Lublina i powstania pod koniec 2011 roku nowej generacji Ursusa 11024.


Do ciapka lub innej modelu legendarnego Ursusa zobacz naszą ofertę szyb do ciągników Ursus. Potrzebna szyba do Ursusa C 360? Mamy wszystko co trzeba!

Polecane

pixel