Jak wkleić szybę do maszyny rolniczej i budowlanej

Prosimy o zapoznanie się z instrukcją wycinania i wklejania szyby. Każdy jest w stanie zrobić to we własnym zakresie. Wszystkie niezbędne do tego produkty marki BOLL dostępne są już w naszej ofercie

Praca w terenie sprawia, że szyby do ciągników lub innych maszyn rolniczych często ulegają uszkodzeniu. Na szczęście wymiana szyby w ciągniku lub maszynie budowlanej to stosunkowo prosta czynność, którą bez problemu można wykonać samodzielnie, bez konieczności odwiedzania serwisu czy warsztatu samochodowego. Wystarczy zaopatrzyć się w nową szybę i specjalistyczne produkty montażowe, na przykład w oferowane przez nas polskie środki uszczelniające i montażowe marki BOLL. Zapraszamy do zapoznania się z krótkim filmikiem instruktażowym i poniższym opisem procedury montażu szyby w ciągnikach rolniczych i specjalistycznych maszynach budowlanych.

KROK 1 – Zabezpieczenie wnętrza pojazdu

Przed rozpoczęciem prac montażowych warto zabezpieczyć fotel oraz kokpit operatora maszyny lub ciągnika rolniczego osłaniając go kawałkiem folii ochronnej. W tym celu można skorzystać z gotowych pokrowców marki BOLL lub użyć powszechnie dostępnej folii malarskiej.

KROK 2 – Demontaż szyby

Zanim zabierzemy się za demontaż szyby, najpierw pozbywamy się drobnych elementów, które mogą nam to zadanie utrudnić. Usuwamy osłonki bocznych wsporników, jeśli takie występują w danym pojeździe, demontujemy lusterko lub inne drobne elementy przytwierdzone do powierzchni szyby. Nie zapominamy również o odkręceniu piór wycieraczek i innych elementów zewnętrznych, które można uszkodzić w czasie pracy.

Szyby ciągnikowe przytwierdzone są do karoserii specjalnym klejem montażowym. Jeśli chcemy je wyciąć, musimy przebić się przez warstwę kleju. Używamy do tego specjalnego przebijaka zakończonego drutem. Po przeciągnięciu druta pod powierzchnią szyby i zaciśnięciu jego końcówki na specjalnym uchwycie, przystępujemy do wycinania szyby. Potrzebne będą do tego dwie osoby. Jedna wewnątrz, druga na zewnątrz pojazdu. Wyciętą szybę należy wyciągnąć z karoserii przy pomocy ręcznego podnośnika do szyb, na przykład dedykowanego podnośnika do szyb marki BOLL. Po zdjęciu szyby, krawędzie karoserii oczyszczamy z resztek kleju.

KROK 3 – Wklejanie nowej szyby

Zanim wkleimy nową szybę, przymierzamy ją do otworu. Od razu warto zaznaczyć, w jakiej pozycji będziemy przyklejać szybę. Wykorzystujemy do tego zwykłą taśmę malarską, którą przyklejamy do szyby i karoserii, a następnie rozcinamy ostrym nożykiem. Przy wklejaniu szyby, przez ponowne zetknięcie ze sobą obu końcówek taśmy, szybko odnajdziemy optymalne jej ułożenie. Szyby do ciągników rolniczych i wszelkie inne szyby, przed ich montażem należy dokładnie otłuścić. Odtłuszczamy również karoserię w miejscu jej styku z nową szybą. Używamy do tego specjalistycznych środków odtłuszczających, na przykład produktów marki BOLL.

Kolejny etap to zagruntowanie rantów karoserii i krawędzi szyby specjalnym preparatem gruntującym marki BOLL lub innym specjalistycznym produktem o podobnym działaniu. Ostatni etap to naniesienie warstwy kleju na zagruntowaną powierzchnię rantów karoserii. Warto zaznaczyć, że szyby do maszyn budowlanych lub ciągników możemy przykleić stosując jeden z dwóch typów klejów marki BOLL. Mogą to być kleje ekspresowe, szybkowiążące lub kleje standardowe. Niezależnie od rodzaju zastosowanego kleju, nową szybę należy zabezpieczyć przed jej przesunięciem. Używamy do tego specjalnej taśmy mocującej. Taśmę najlepiej usunąć dopiero po 24h od momentu wklejenia szyby.

pixel